Zorunlu Çalışma Süresi Aranmayan Atamaya Sözleşmeli Öğretmenler Başvuru Yapabilir mi?
ABONE OL

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından öğretmenler 23 il için zorunlu çalışma yükümlülüğü olmadan iller arası tayin isteme hakkı verildi.

Öğretmenler için verilen bu haktan sözleşmeli öğretmenlerin yararlanıp yararlanmayacağı ise merak ediliyor. Bu yazımızda bu konuya açıklık getirmeye çalışacağız. Öncelikle Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan duyuruyu sizlerle paylaşalım:

‘’Bilindiği üzere 2020 yılı Öğretmenlerin İller Arası ve Zorunlu Çalışma Yükümlülüğüne Bağlı Yer Değiştirme işlemlerinin 6-11 Ağustos 2020 tarihleri arasında yapılacağı ilan edilmişti.

Bakanlığımızca Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde belirlenen 23 il dışında görev yapan öğretmenlerin; bulundukları ilde 3 yıllık çalışma süresi aranmadan diğer şartları taşımaları kaydıyla 23 ille sınırlı olmak üzere yer değiştirme başvurusunda bulunabilmelerine ilişkin düzenlemeye Öğretmenlerin İller Arası İsteğe ve Zorunlu Çalışma Yükümlülüğüne bağlı Yer değiştirme Duyurusunda yer verilerek bu kapsamda başvuru yapabilmelerine imkân tanınacaktır.’’

Yukarıda da belirtildiği gibi öğretmenler 23 il için zorunlu çalışma yükümlüğü olmadan iller arası tayin başvurusu yapabilecekler. Bu illerin hangileri olduğunu aşağıdaki bağlantıya tıklayarak öğrenebilirsiniz.

MEB'den Açıklama 23 İle Çalışma Şartı Aranmadan Tayin Yapılacak

Şimdi gelelim asıl konuya; Sözleşmeli öğretmenler bu imkandan yararlanabilecek mi?

Sözleşmeli öğretmenlere bu noktada üzücü bilgiler vermek zorundayız. Zira sözleşmeli öğretmenlerin pozisyonları gereği bu atamaya başvuru yapabilmeleri için sözleşme sürelerini tamamlamış olmaları gerekiyor.

Bakanlığın yapmış olduğu bu duyuru kadrolu öğretmenleri kapsıyor. Sözleşmeli öğretmenlerin iller arası atamaya başvuru yapmaları için 3 1 yıl çalışmak zorunda oldukları ve imzaladıkları sözleşme bu imkândan yararlanmalarının önüne geçiyor.

Fakat Milli Eğitim Bakanlığının bu konuyla ilgili olarak duyuru yaparken sözleşmeli öğretmenlerle ilgili bir açıklama yapması da gerekiyor.

Sözleşmeli öğretmenlere de sözleşmelerindeki süreyi tamamlamadan başvuru yapma hakkı tanıyacak bir madde eklenmesi mümkün olabilir. Bakanlık duyuruya çıkınca yönetmeliğe bir madde ekleyebilir ve sözleşmeli öğretmenlerin de başvuru yapabileceğini açıklayabilir.

Bir diğer konu ise Bakanlığın akıllardaki soru işaretlerini gidererek bu konuya açıklık getirmesidir. Sözleşmeli öğretmenlerin bu atamaya başvuru yapıp yapamayacağı konuyla ilgili duyuru geldiğinde resmi olarak bildirilmelidir.

Temennimiz, sözleşmeli öğretmenlerinde bu atamadan yararlanması yönündedir.

Özge YOLDAŞ-oyoldas@tcmebhaber.com

Bu yazının tüm hakları tcmebhaber.com'a aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©


 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.