Bakan Selçuk 'Yaz Tatili' Konusuna Açıklık Getirdi
ABONE OL

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk yaz tatili ile ilgili sosyal medya hesabı üzerinden açıklamalarda bulundu. Öğretmenler yazın tatil yapacak mı? Yazın okullar tatil olacak mı? Soruları da cevap bulmuş oldu.

Ülkemizde giderek tehlikeli bir hal almaya başlayan Covid-19 salgınına karşı alınan önlemler arasında okulların 13 Mart 2020 tarihinden 4 Mayıs 2020 tarihine kadar tatil edilmesi de bulunuyordu. Okullar tatil edildi fakat eğitim sürüyor.

Milli Eğitim Bakanlığı öğrencilerin eğitimlerinin aksamaması adına uzaktan eğitim formülünü devreye koydu. EBA ve EBA TV kanalları üzerinden uzaktan eğitim aracılığıyla öğrencilerin eğitim alması sağlanıyor. Özel okullarda Milli Eğitim Bakanlığının uygulamalarına ek uygulamalar ile bu süreci yürütmektedir.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, her açıklamasında yüz yüze eğitimin önemine vurgu yapmış ve uzaktan eğitim sürecinin telafi edileceğine parmak basmıştı. Nitekim bu doğrultuda Meclise sunulan 'Telafi Eğitimi Düzenlemesi' ile öğrencilere uzaktan eğitim sürecinin telafisi yapılacak.

Telafi yapılacak olması da akıllara 2 soruyu getiriyor. Yazın okullar açık olacak mı? Öğretmenler tatil yapacak mı?

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk bu konuya da açıklık getirdi. Bakan Selçuk yaptığı açıklamada öğrencilerin yaz tatili haklarını ellerinden almayacaklarını vurguladı. Bu da demek oluyor ki yaz tatilinde okullar açık olmayacak. Yani öğrenciler yaz tatili yapabilecekler.

Peki, yazın okulların kapalı olması öğretmenlerin tatil yapması anlamına mı geliyor? Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk hızlandırılmış bir telafi eğitimi programı olacağını söyledi. Dolayısıyla okulların açılma tarihine göre uzaktan eğitim sürecinin telafi edileceği hızlandırılmış bir program hazırlanacak. Öğretmenler bu program dâhilinde telafi eğitimleri verecek.

Yani öğretmenler de bütün bir yaz tatili boyunca çalışmayacak. Telafi eğitimlerinde görevli olan öğretmenler kurumlar tarafından belirlenecek. Ayrıca telafi eğitimlerinde görevli olan öğretmenlere de ekstra ücret ödenmeyecek. Zira öğretmenler uzaktan eğitim sürecinde ek ders ücretlerini(ders olmadığı halde) tam almaktadır. Bu sebeple telafi eğitimleri için ücret ödenmeyecek.

Eğitimle ilgili tüm gelişmeleri sitemizden takip edebilirsiniz.

Özge YOLDAŞ-oyoldas@tcmebhaber.com

Bu yazının tüm hakları tcmebhaber.com'a aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.