Meslek Liseleri Çıtayı Yükseltti
ABONE OL

Bütün dünyada olduğu gibi ülkemizde de baş gösteren ve hızla yayılmaya devam eden  koronavirüs tehlikesine karşı toplumun ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla meslek liselerinin üretim kapasitesi harekete geçirilmiş durumda. Milli Eğitim Bakanlığının başlattığı cerrahi maske ve dezenfeksiyon malzemeleri üretimi hızlanarak devam ediyor. Bu kapsamda tek kullanımlık önlük, tulum, yüz koruyucu siper, cerrahi maske, temizlik ve dezenfeksiyon malzemeleri üretiminin arttırıldığı açıklandı.

Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mahmut Özer’in açıklamalarına göre mesleki ve teknik Anadolu liseleri ciddi bir gayret gösteriyor ve alkışı hak ediyor.

Yapılan bir röportajda Bakan Yardımcısının açıklamaları şu şekilde:

Okullarda üretilen malzemelerin dağıtımı nasıl yapılıyor?

Tüm illerimizde bu süreci valilerimizin desteği ve koordinasyonu ile yürütüyoruz. İl milli eğitim müdürlerimiz valilerimizin talepleri doğrultusunda üretimlerine yön veriyorlar.

Şu anda cerrahi maske üretiminde ne durumdasınız?

Hemen 21 ilde altyapısı olan 37 mesleki ve teknik Anadolu lisesini belirledik. İlave yatırımlarımızı da yaptık. İl müdürlerimiz ve okul yöneticilerimiz, öğretmenlerimiz ve öğrencilerimiz sürece inanılmaz derecede sahip çıktılar. Adeta illerimiz birbirleri ile yarıştılar. İlk maskeler hemen üretilmeye başlandı. 1.5 hafta gibi kısa sürede yaklaşık 1 milyon maske ürettik ve dağıttık.

Bu hafta cerrahi maske makinesi de ürettiğiniz duyuruldu.

Evet. İstanbul Nahit Menteşe Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğretmenlerimiz inanılmaz bir gayret gösterdiler. İl müdürümüz ve ilgili yöneticilerimiz de her türlü desteği sağladılar. Böylece 31 Mart tarihinde ilk Otomatik 3 Katlı Telli Ultrasonik Cerrahi Maske Makinesi üretildi ve İstanbul Gaziosmanpaşa İlçesi Küçükköy Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesine kuruldu. Bu makine saniyede 3 maske üretebiliyor. Günde yaklaşık 100 bin maske üretmeye başladı. İnşallah bu makineden İstanbul'da daha fazla üreteceğiz ve okullarımızda üretime katacağız. Hedefimiz artık ayda 10 milyon cerrahi/tıbbi maske üretmek.

N95 standardında maske üretimi ile de adım atmıştınız. Bu konuda ne aşamadasınız?

N95 standardında maske üretmek için 7 ilimizi belirledik. Ancak, bu standartta maske üretebilecek makineyi bulamadık. Bu nedenle İstanbul, Bursa, Hatay ve Mersin'de bu makinenin üretilebilmesi için gerekli yatırımları yaptık. AR-GE çalışmaları gayet iyi gidiyor. Özellikle Hatay'da önemli bir mesafe alabildik. İnşallah Nisan ayı içerisinde üretimle ilgili müjdeli haberi verebileceğiz.

Özellikle sağlık çalışanlarımızın yüz koruyucu sipere ihtiyacı var. Bu konuda neler yapabilirsiniz?

Bu konuda da hemen adım attık. İlk olarak 3-D yazıcılar daha fazla bulunduğu için Bilim ve Sanat Merkezlerimizde (BİLSEM) üretime başladık. Ayda yaklaşık 30 bin yüz koruyucu siper üretebilmeyi hedef koymuştuk. BİLSEM'ler bir haftada 20 bin siper ürettiler. Sonra mesleki ve teknik Anadolu liselerimizi devreye soktuk. Alt yapı yatırımlarımız yaptık. Meslek liselerimizde ayda 50 bin yüz koruyucu siper üreteceğiz. Bu konuda bir adım daha attık ve PAGEV ile İstanbul'da yüz koruyucu siper kalıbı ürettik. Önümüzdeki hafta seri üretime geçeceğiz. Aylık 500 bin yüz koruyucu siper üretim kapasitesine ulaşmış olacağız. Bunu yaptığımızda piyasada artık yüz koruyucu siper ihtiyacı kalmayacak. Yüz koruyucu siperleri Sağlık Bakanlığımızla koordineli bir şekilde sağlık çalışanlarımıza ücretsiz ulaştırıyoruz.

Bu süreci nasıl başlattınız.

28 mesleki ve teknik Anadolu lisesinde kimyasal teknoloji alanında zaten yıllardır temizlik ürünleri üretiliyordu. Bu süreçte mart ayında bu okulların sayısını önce 44'e çıkarttık. Okullarımızda gerekli alt yapı yatırımlarını yaptık. Önceliği tüm illerimizde bulunan yaklaşık 54 bin okulumuzun temizlik ve dezenfeksiyonuna verdik. 44 okulumuzla tüm illerimizdeki okullarımızın temizlik ve dezenfeksiyon ihtiyacını karşılayabilecek üretim kapasitesine ulaştık. Daha sonra üretim yapan okul sayımızı 100'e çıkarttık. Okullarımızın günlük üretim kapasitesi % 244 artışla 160 bin litreden 400 bin litreye yükseldi. Artık tüm illerimizde okul dışı tüm talepleri de karşılayabilir durumdayız. Ayrıca okullarımız hammadde bulmakta zorlanıyorlardı. Bu süreci de bakanlık olarak biz üzerimize aldık. Hammaddeyi biz temin ediyor ve okullarımıza gönderiyoruz.

Temizlik malzemelerinde ne kadar üretim yaptınız?

1 Nisan 2020 tarihi itibariyle mesleki ve teknik Anadolu liselerimizde 3 milyon 103 bin 452 litre hipoklorit dezenfektan, 31 bin litre el dezenfektanı ile 450 litre kolonya üretildi.

Ürettiğiniz ürünleri ihtiyaç sahibi ailelere de ücretsiz ulaştırıyorsunuz. Bu konuda bilgi verebilir misiniz?

Bakanlığımız "Meslek Lisesi Öğrencileri Ailelerimizle Buluşuyor" projesini yıllardan beri öğrenci ve öğretmenlerimiz ile birlikte başarılı bir şekilde uyguluyordu. Örneğin 2018-2019 eğitim-öğretim yılında bu proje kapsamında 81 ilde yaklaşık 54 bin aileye destek olduk. Mesleki ve teknik Anadolu liselerimizin çevresindeki ihtiyaç sahibi, yaşlı ve bakıma muhtaç ailelerimizin evlerinin küçük bakım ve onarımları, boya-badana, mobilya tamiri, evlerinde bulunan kullanılamaz veya eskimiş durumdaki eşyalarının tamir ya da değişim gerektiren küçük onarımları öğretmenlerimiz ve öğrencilerimiz tarafından yapıldı. Bakanlık olarak bu süreçte bu projenin kapsamını değiştirdik. Üretilen tüm ürünlerimizi 81 ilde Valiliklerimizin koordinasyonuyla muhtaç ailelere ücretsiz ulaştırıyoruz.

Hakan TUNÇ – htunc@tcmebhaber.com

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.