Düşünsenize bundan tam 101 yıl önce şu an Mustafa Kemal Paşa yolda ve bir milletin kaderini değiştirecek bir olaya imza atmaya gidiyor. Samsun’a… Bandırma Vapuru ile…

Mondros Ateşkes Antlaşması’na dayanarak ülkemizin işgal edildiği ve Anadolu’da isyanların başladığı sırada Padişah bölgedeki güvenliği sağlaması için Mustafa Kemal Paşa’yı 9. Ordu Müfettişi olarak görevlendiriyor. İşte özel bir görev ve bu göreve getirilen bir adam… Her şey burada saklı… Zaten bu dönemde Anadolu’ya geçme planları yapan Mustafa Kemal Paşa’nın istediği şekilde olaylar cereyan ediyor ve Kurtuluş Savaşı, Samsun’a ayak bastığı 19 Mayıs 1919’da fiilen başlamış oluyor. Böylelikle yoklukların ve yoksullukların arasında bir varoluş, yeniden diriliş harekatı başlamış oluyor. Üstelik onca engellere ve engellemelere rağmen…

Gazi Mustafa Kemal Atatürk: ‘’Tarihini bilmeyen bir millet yok olmaya mahkumdur.’’ demiş. Bilmek zorundayız. Vatanını seven herkesin görevi aslında tarihini bilmek. Çünkü bilirsen uyanık olursan, vefakar olursun,emanete sahip çıkarsın… Yaşananları ve doğruları gelecek nesillere dosdoğru aktarırsın. Kimsenin olayları çarpıtmasına izin vermezsin. Anca böyle ayakta kalır büyük devletler. Biz de büyük bir devlet olarak böyle yapmalıyız. Dört tarafımızda elini ovuştura ovuştura çökmemizi bekleyenlere istediklerini asla vermemeliyiz. Çünkü bu vatan bize emanet ve emaneti en güzel şekilde gelecek nesillere aktarmalıyız.

Öncelikle şunu hiçbir zaman unutmamalıyız. Kurtuluş Savaşı’nı kazanıp düşmanı ülkemizden kovduktan sonra çok kısa bir sürede nasıl gelişip kalkındık? 7 düvelle savaşmış ve bu savaştan galip gelmiş ancak gariban bir millet nasıl oldu da kendi kendine yeter bir hale geldi? Cevabı çok da uzakta aramaya gerek yok. Önümüzde koskoca bir örnek var. Aç bak tarihine. Yapılan her işin kaydı var orda. El ele veren bir milletin çalışkan ve fadakarca gösterdiği tavır sayesinde neler neler olmuştur. Birlik ve beraberlikle nelerin üstesinden gelmiştir.

Sonuç olarak bu milletin kurtuluşuna bir önder lazımdı ki yüce Allah’a sonsuz şükürler olsun bize onu nasip etti. Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere,bu vatan için canını feda etmiş tüm kahramanlarımıza teşekkürü bir borç bilirim. Kurtuluş mücadelemiz adına gençlere armağan edilen 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik Ve Spor Bayramımızı kutlarım. Yazıma Atamızın bir anısı ile veda ediyorum.Tarihi unutmayın. Hoşçakalın.

Yeni Türk alfabesinin ilk biçimlerini Gazi Paşa’ya götürdüğüm zaman, komisyonun en aşağı beş yıllık bir geçiş dönemi düşündüğünü söylemiştim. ....
Dikkatle dinledikten sonra bir daha sordu:
- “Demek beş yıl düşündünüz?” dedi.
- “Evet!” dedim.
- “Üç ay!” dedi.
Donakaldım… Üç ay! Üç ay içinde bütün memleket yayını “Türk Harfleri” ile değişecekti.
İlave etti: “Ya üç ayda uygulayabiliriz, yahut hiç uygulayamayız. Sizin Arap harflerine bırakacağınız sütunlar yok mu, onların adedi bire de inse, herkes yalnız o sütunu okur ve beş yıl sonra, tıpkı yarın başlar gibi başlamaya zorunlu kılarız. Hele arada bir buhran, bir savaş çıkarsa attığımız adımları da geri alırız.”

Kaynak: Falih Rıfkı ATAY

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.