GÜNDEM:
DEVLET DAİRELERİNDE YAZIK EDİLEN ÖĞRETMENLERİMİZ (MEMURÖĞRETMENLER)

MEB İÇİN GÜVENİLİR-VERİMLİ-EKONOMİK ÇÖZÜM: "ÖĞRETMEN OLAN MEMURLARIN MEB AİLESİNE GEÇMESİNİN ÖZENDİRİLİP SAĞLANMASIDIR. ÜCRETLİ ÖĞRETMENLİK SİSTEMİ ÇARE DEĞİLDİR!"

Birçok il-ilçedeki okullarda, çoğunlukla öğretmen olabilme şartlarını sağlamayan yani Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı’nın belirlediği öğretmenliğe kaynak teşkil etmeyen ilgisiz bölüm mezunu 80.000 civarında kişi ücretli öğretmen adıyla öğrencilerin karşısına çıkarılıyor ki; bunun Türk Milli Eğitimi için çocuklarımızın geleceği için uygun ve verimli olmadığı apaçık ortadadır!

15.07.2016 sonrası Olağanüstü Hal döneminde KHK' lar ile meslekten ihraçlar sonucu binlerce öğretmen açığı oluşmuştur.

MEB'in okullarda ikili eğitimden vazgeçip tam gün eğitim-öğretime geçme planı yeni öğretmen ihtiyacı doğuracaktır.

En az 120.000 öğretmen ihtiyacına karşın “Bütçe olanaklarının kısıtlılığına dair resmi açıklamalar” arşivlerde kayıtlıdır.

Bu durumda Devletimiz için, öğretmen açığının bir kısmını hem güvenilir hem verimli hem de Bütçeye ek yük getirmeden kapatabileceği bir olanak vardır:

"Memuriyet Öncesi MEB'e Bağlı Özel Okul ve Dershanelerde Öğretmenlik Yapmış Devlet Memurları ile Öğretmen Olmaya Hak Kazanmış Kamu Personeli" Öğretmen olduğu halde bu kamu personelinin VHKİ, bilgisayar işletmeni, şef, zabıt katibi, icra memuru, gümrük-muhafaza memuru, ambar memuru, gişe görevlisi, adliye çalışanı, infaz koruma memuru, itfaiyeci, şoför, kaloriferci, hizmetli, 399lu kamu personeli...vs gibi mezuniyet dışı unvanlarda çalışmak zorunda kalmaları devletimiz için maalesef çok büyük yetişmiş beyin gücü israfı, verimsiz insan kaynakları planlamasıdır.

Başbakanlık, Maliye Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Devlet Personel Başkanlığı ortak çalışma sonucunda; bir mevzuat düzenlemesiyle; Devletimiz 800000 civarı verimsiz sözde ücretli öğretmenler yerine; Bütçeye ek yük getirmeden, idari-iş deneyimi yüksek, devlet tecrübesi-terbiyesi yerinde, halkla ilişkiler yönünden yoğun kazanımlara sahip, sicilleri temiz "TTK ve MEB ölçütlerine göre öğretmen" şartlarını sağlayan kamu personelini MEB’e geçmeye özendirerek öğretmen açığının bir kısmını optimum koşullarda yani asıl işlerinde verimli olacağı aşikar memuröğretmenler ile giderebilir.

Ayrıca yaşamlarını biraz olsun güvenceye alabilmek için KPSS ile kazanmak zorunda bırakıldıkları genel idare hizmet sınıfı, yardımcı hizmetler sınıfı,...vs memuriyet kadroları memuröğretmenlerin gerçek yerleri değildir. Görevli olmaları gereken yerleri; sınıflarda, okullarda, tahta başlarında çalışacakları yapmak istedikleri gönüllerindeki gerçek mesleğin ait olduğu MEB'in devlet okullarında EÖH sınıfındaki öğretmen unvanlı kadrolarıdır.

Öğretmen kamu personeli asıl unvanlarına geçirilirse memuröğretmenlerden boşalacak çoğunluğu GİH, YH sınıfı memur kadrolarının gerçek sahiplerine kalmasıyla diploma unvanında verimli istihdam da sağlanabilir.

DAMLA YILMAZ-TC MEB HABER

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
berkay 10 ay önce

artı asıl işimizi yapmak istiyoruz öğretmeniz biz yüksek puanlarlar atandık

Misafir Avatar
öğretmen ana vhki 10 ay önce

sahte diplomalı sahte öğretmenler mebde görev yapmışken, açılan davalarda beraat ederken, ziraat mühendisi sözde öğretmenler hala mebdeyken; 80.000 civarı ders ücretli mevsimlik çalışanlar arasında gelişim psikolojisi, öğrenme psikolojisi, ölçme ve değerlendirme, program geliştirme, öğretim yöntem ve teknikleri ve rehberlik eğitimleri olmayan ders ücretli öğretmenler” varken; bizler diplomalarımızla gerçek memur, gerçek öğretmenleriz! mebe atamamız yıllarca yapılmadı! kpss ile kazandığımız kamu personeli görevlerimizi sürdürürken bu kez de 31 ağustos 2012de yönetmelikzede memuröğretmen” durumuna düşürüldük!” diye yıllardır seslerini duyurmaya çalışan memur öğretmenlerin mağduriyeti artık giderilip gönülleri alınacak mıdır?

Misafir Avatar
Kimdir bu memuröğretmenler? 10 ay önce

TTK VE MEB'İN ÖĞRETMENLİK ÖLÇÜTLERİNE UYAN MEMURLAR1) Memuriyet öncesi MEB'e bağlı Özel Öğretim Kurumlarında çalışmış, Temel-Hazırlayıcı-Uygulamalı Eğitim ve Sınavlarını başarıyla tamamlamış MEB 12.05.2015/13 genelgesine göre ASİL ÖĞRETMEN olan asil memurlar ile aday öğretmen asil memurlar.2) Kamu personeli iken üniversitelerin ilgili bölümlerini bitirip öğretmenlik yapma hakkını kazanmış aday öğretmen olacak asil memurlar.

Misafir Avatar
kurumlararası öğretmenliğe geçiş hakkı iadesi 10 ay önce

Sizlere de “asıl meslekleri öğretmenlikten uzak devlet dairelerinde unutulmuş bu kamu personeline asıl mesleklerine geçiş için tek seçenek olarak maalesef; memuriyetten istifa ederek ve kadrolu özlük haklarından feragat ettirilerek, yeniden KPSS ile yeni mezunlar ve hiç memur olamamışlarla birlikte sadece İlk Atama başlığında mülakat puanı üstünlüğüne göre, 6 (altı) yıl çakılı mecburi hizmetli sözleşmeli öğretmenlik seçeneğini kazanmak” bırakılsaydı tüm içtenliğinizle neler düşünürdünüz, neler yapardınız?

Misafir Avatar
öğretmen 10 ay önce

biz öğretmeniz artık mesleğimize geçmek istiyoruz zaten memuruz devlete ek yük olmaz. sayımız 5 bin civarında bence seçim öncesi değerlendirilse çok iyi olur

Misafir Avatar
Öğretmen ama Memur 9 ay önce

TTK-MEB ölçütlerine göre "asil öğretmen olmuş & aday öğretmen olacak"

yönetmelik değişikliği mağduru asil memurlar (ki KPSS ile memurluğu kazandılar);

asıl meslekleriöğretmenliğe "kurumlararası-kurumiçi geçişi" 5,5 yıldır bekliyor.

31.08.2012'den beri #MemurÖğretmenlerMağdur

Misafir Avatar
Mustafa 9 ay önce

yillarca süren magduriyetimiz artık sona ermeli geçte olsa adalet yerini bulmalı artık yeter diyoruz.

Misafir Avatar
mehmet 3 ay önce

sesimiz fizana kadar ulaştıda ne acıki bizden sorumlu olanlara ulaşmadı

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

20 Bin Öğretmen Atamasında Kontenjan Dağılımı
Milli Eğitim Bakanlığı Şubat ayında 20 bin öğretmen ataması gerçekleştirecek. Bu atamalarda kontenjan...

Haberi Oku